Výťažok z bambusu

Bambus je vždyzelená, trváca rastlina, z ktorej existuje veľa rôznych druhov. Jeho hlavným miestom výskytu je východná a južná Ázia, no nájdeme ho aj v severovýchodnej Austrálii. V Európe sa objavil pred niekoľkými stovkami rokov a prispôsobil sa miernemu podnebiu a mrazom.
Na čo sa bambus používa?
Pre svoju dlhú, dutú, drevnatú stonku sa používa na výrobu nábytku a plotov, no dá sa použiť na minimálne 1500 rôznych spôsobov. Jeho vlákna a z nich extrahovaná celulóza sa využívajú aj v textilnom priemysle. Jeho čerstvé výhonky sa s obľubou používajú v ázijskej kuchyni. Bambusový extrakt sa používa v doplnkoch stravy najmä na podporu kardiovaskulárneho a nervového systému. Je obľúbenou zložkou kozmetiky pre svoje pozitívne účinky na pokožku a vlasy.
5 hlavných výhod bambusu na vlasy a pokožku hlavy
- Výťažok z bambusu je bohatý na aminokyseliny a bielkoviny, vďaka čomu sú vlasy odolnejšie a pružnejšie.
- Vitamíny, minerály a stopové prvky vyživujú a revitalizujú vlasy, čo znižuje ich lámavosť.
- Obsah vitamínu E pôsobí antioxidačne, čo má protizápalový účinok na pokožku hlavy.
- Vysoký obsah oxidu kremičitého sa stará o pokožku a odmasťuje ju.
- Má silný hydratačný účinok a stimuluje rast vlasov.
Vedeli ste?
- Bambus je druh trávy, ktorá kvitne iba každých 40-120 rokov. Nie je známe, čo spúšťa jeho periodické kvitnutie.
- Bambus obrovský rastie extrémne rýchlo, až niekoľko metrov za deň. Dorastá do výšky okolo 30 metrov a v priemere má 25 cm.
- Po vyrúbaní 18-metrového bambusu pestovaného na predaj trvá 59 dní, kým opäť vyrastie.
/V porovnaní s našimi klasickými stromami, napr. dubu trvá 40-70 rokov, kým vyrastie do pôvodnej veľkosti./ - Keďže je bambusová plantáž hustá, vyžaruje až o 35 % viac kyslíka a odstraňuje zo vzduchu štyrikrát viac oxidu uhličitého ako zalesnená oblasť.
- Pretože bambus rastie rýchlo, je možné ho zbierať každých 3-5 rokov, zatiaľ čo v lesoch je možné ťažiť každých 10-20 rokov.
- Bambus vynáša 25-krát viac ako lesy. Rezanie bambusu rastlinu nezabije, preto ju netreba znovu vysádzať, ale opäť vyrastie.
- Hustá koreňová sústava bambusu viaže pôdu, čím zabraňuje erózii.
- Bambus je nenáročná rastlina, preto sa dá pestovať aj v pôde chudobnej na živiny, navyše nevyžaduje používanie hnojív ani pesticídov.
- Na pestovanie nepotrebuje veľa vody a insekticídov.